تمام شرکت های واردکننده و تولیدکننده خودرو به سامانه کاویس می پیوندند

به گزارش خبرخودرو، مدیر بیمه های اتومبیل شرکت بیمه دانا و عضو کارگروه بیمه خودرو سندیکای بیمه گران ایران و کارشناس رسمی دادگستری اعلام می کند استقبال خودروسازان از سامانه کاویس مطلوب بوده به طوری که ایران خودرو از ابتدا و سایپا با یک فاصله زمانی به سامانه پیوستند و انتظار می رود در مراحل بعدی، تمام شرکت های واردکننده و تولید کننده خودرو به این سامانه بپیوندند.

وحیدرضا باختری در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو درخصوص سامانه کاویس (عنوان اختصاری سامانه جامع تجمیع و تخصیص اطلاعات خودرویی) اظهار داشت: سامانه کاویس، سامانه ای است که به راهبری سندیکای بیمه گران ایران و از طریق شرکت سهامی بیمه ایران راه اندازی شد. در سنوات گذشته، به مدت چند سال بیمه گران این موضوع را مطرح می کردند که بهتر است شرکت های خودروساز صرفا با یک یا دو بیمه گر کار نکنند و بیمه نامه ها توسط مشتری انتخاب شود.

وی افزود: با راه اندازی سامانه کاویس، بیمه نامه و بیمه گر هر خودرویی که توسط خودروساز فروخته می شود توسط مشتری انتخاب می شود، زیرا اگرچه خودرو را خودروساز تولید می کند اما استفاده کننده از خودرو و بیمه نامه خودرو، خریدار خودرو است که به محض خروج خودرو از کارخانه، ذینفع خودرو و بیمه نامه خواهد بود. به همین دلایل، سامانه کاویس راه اندازی شد.

وی افزود: از طریق این سامانه، تمام شرکت های بیمه بازرگانی که در کشور فعال هستند در سبد بیمه ای خودروهای صفر کیلومتر سهم داشته و بیمه نامه بر اساس انتخاب مشتری صادر می شود. این سامانه بیش از یک سال است که راه اندازی شده و در ابتدا شرکت ایران خودرو و پس از مدتی شرکت سایپا در سال جاری به این سامانه پیوستند و قرار است در مراحل بعدی، تمام شرکت های وارد کننده و تولیدکننده خودرو مانند مدیران خودرو، کرمان موتور و سایر شرکت ها به این سامانه بپیوندند.

مدیر بیمه های اتومبیل شرکت بیمه دانا درخصوص استقبال خودروسازان از این سامانه گفت: مشکل خاصی درخصوص استقبال خودروسازان از این سامانه وجود نداشت، شرکت ایران خودرو از ابتدا از این سامانه استقبال کرد و با یک فاصله زمانی، شرکت سایپا نیز به سامانه پیوست.

باختری درخصوص وجود ایرادات و انتقادات احتمالی گفت: در حال حاضر، وضعیت نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است. اگرچه ممکن است پاره ای انتقادات به هر طرح جدیدی وارد باشد اما به طور کلی می توان گفت روند، روندی رو به اصلاح بوده و اگر انتقادات جزیی نیز به طرح وجود داشته باشد در این مرحله قابل چشم پوشی است و از آنجا که تمام شرکت های بیمه در این طرح شرکت دارند ایرادات جزیی نیز برطرف خواهند شد.

عضو کارگروه بیمه خودرو سندیکای بیمه گران ایران افزود: اینکه یک شرکت بیمه، سهم بیشتری داشته باشد ممکن است مورد انتقاد برخی دیگر از شرکت های بیمه باشد و با گذشت زمان این سهم ها باید به گونه ای باشد که تمام شرکت ها بر اساس عدالت، سهم لازم را از این بازار داشته باشند.

وی افزود: سهم شرکت های بیمه فعلا بر اساس سهم بازار آنها بعلاوه حداکثر یک درصد است، یعنی یک شرکت بیمه بر اساس سهم بازار بیمه ای خود از سامانه کاویس دیتا دریافت می کند و بخشی از سهم خودروها به آن شرکت بیمه تعلق می گیرد، اما حداقل سهمی که یک شرکت بیمه دریافت می کند یک درصد است.

منبع: وب‌سایت خبرخودرو