وانت کاپرا ۲

شرکت گروه بهمن حدود ۶ سال پیش در اقدامی مشخص و کارشناسی شده اقدام به ورود یک وانت پیکاپ دو دیفرانسیل خوش قامت در رنج قمیتی بدون رقابت نمود که از آن زمان تاکنون هنوز در این رنج قیمت وانت پیکاپی عرضه نشده است و این خودرو تاکنون حاکم مطلق رنج قیمتی خود محسوب می شود. البته ایران خودرو در اقدامی نا فرجام وانت پیکاپ فوتون را در دو نسخه بنزینی و دیزلی عرضه نمود که بدلیل قیمت بالا و عملکرد نامطلوب با رویکرد سرد بازار روبرو شد و محصولات دیگری هم نظیر وینگل بدلیل عرضه کم و خدمات نامطلوب هیچگاه نتوانست در بازار کاپرا تاثیر بگذارد. با تمام تفاسیر فوق در نهایت کاپرا توانست لقب پرفروش ترین وانت پیکاپ بازار را به خود اختصاص دهد.

تغییرات ظاهری

از آنجا که کاپرا ۲ نسخه فیس لیفت شده کاپرا بوده، با نگاه اول سریعا متوجه این مسئله خواهید شد که این خودرو تغییرات زیادی را تجربه نکرده است. از اندک تغییرات صورت گرفته به جلو پنجره جدید، تغییر جزیی سپر جلو، حذف گارد جلو و تغییر چیدمان لامپ های چراغ جلو و اضافه شدن هالوژن و دی لایت می توان اشاره کرد. همین تغییرات صورت گرفته باعث گردید که نمای جلو این خودرو حالت خنگی و قدیمی خود را با چهره ای جسور تر و در عین حال مدرن تعویض نماید. تغییرات ظاهری کاپرا ۲ همین جا تمام می شود و در نمای جانبی و نمای عقب خودرو انتنظار تغییری را نداشته باشید.

تغییرات کابین

یکی از نقاط ضعف کاپرای پیشین طراحی ضعیف و قدیمی فضای کابین بود. اما طراحان کاپرا ۲ برای داخل این خودرو بروز شده سنگ تمام گذاشته اند و نمایی جدید، مدرن و جوان پسند به کابین کاپرا ۲ بخشیده اند. استفاده از تریم نقره و نمایشگرهای آبی رنگ به تبعیت از محصولات هیوندای، فرمان سه پره مدرن اسپرت، اضافه شدن اداوات تنظیم سیستم صوتی بر روی فرمان، اتوماتیک شدن تهویه مطبوع، استفاده از صفحه نمایشگر لمسی و افزوده شدن ساعت در قسمت میانی داشبورد از جملع تغییرات مهم کابین کاپرا ۲ محسوب می شود.

ابعاد و تغییرات بدنه

از دیگر تغییرات مهم کاپرا ۲ نسبت به نسخه پیشین باید به افزایش طول این وانت پیکاپ اشاره کرد. بطوریکه این افزایش طول باعث گردیده فاصله دو محور این خودرو ۳۱۰۰ میلیمتر برسد. این افزایش طول ظاهرا به منظور افزایش فضای بار و همچنین بزرگتر شدن فضای کابین به منظور راحتی سرنشنیان انجام گرفته است . در برخی وب سایت ها و رسانه های دیگر این افزایش طول نقطه ضعفی برای آفرود گردی این خودرو عنوان گردیده است، چرا که باعث درگیر شدن کف ماشین با سطح زمین در ناهمواری های زیاد می گردد. اما باید گفت به کاپرا ۲ نباید بعنوان یک خودروی مخصوص آفرود نگاه کرد چرا که این پیکاپ چینی از المان های آفرود، فقط شاسی مستقل و دو دیفرانسیل را به یدک می کشد و قدرت که مهمترین فاکتور محسوب می گردد را تا حدودی کم دارد. پس طراحان این خودرو دقیق عمل نموده و راحتی سرنشینان و فضای بار بیشتر را به آفرودگردی ترجیح داده اند.

پیشرانه و تغییرات فنی

کمترین تغییر این خودرو در بخش فنی رخ داده است بطوریکه فقط فن مکانیکی این خودرو به الکتریکی تبدیل شده که همین تغییر کوچک باعث بازدهی مناسبی برای موتور این خودرو شده است. اما موتور این خودرو همان پیشرانه ۲.۴ لیتری با حداکثر توان ۱۲۵ اسب بخار ساخت میتسوبیشی خواهد بود که برای انتقال قدرت با یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی جفت شده است. کاپرا ۲ همانند نسخه پیشین خود به سیستم چهار چرخ متحرک یا همان دو دیفراسنیل مجهز شده که عملیات انتقال به حالت های مختلف توسط یک سویچ الکتریکی تعبیه شده در کنسول میانی انجام خواهد شد.

خودرو

نام خودرو وانت کاپرا
کشور سازنده
چین
سال (طراحی) ۱۳۸۹

مشخصات فنی

موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه
حجم موتور ۲۳۷۸سی سی
حداکثر قدرت ۱۳۰ اسب بخار در ۵۲۵۲ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور ۲۰۵ نیوتن متر در ۳۰۰۰ دور در دقیقه
جعبه دنده ۵ دنده دستی
شتاب ۰ تا ۱۰۰ ۱۶ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۴۰ کیلومتر در ساعت
وزن ۱۷۲۰ کیلوگرم
اندازه (میلیمتر) ۵۰۸۰ طول – ۱۷۵۰ عرض – ۱۷۳۵ ارتفاع
فاصله بین دو محور – میلیمتر

مصرف سوخت و استانداردها

مصرف سوخت داخل شهر – لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت خارج از شهر – لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی ۱۲ لیتر در هر صد کیلومتر
حجم باک ۷۴ لیتر
استاندارد آلایندگی یورو ۲
میزان تولید CO2 – گرم در هر کیلومتر
استاندارد امنیت

تجهیزات و امکانات

ترمز و پایداری ABS – EBD
کیسه هوا کیسه هوا برای سرنشینان جلو قابل سفارش
سیستم صوتی قابلیت پخش CD
دیگر تجهیزات مه شکن جلو وعقب – فرمان قابل تنظيم – سيستم تهويه مطبوع – قفل مرکزی و ريموت کنترل – آينه های جانبی برقی – شيشه بالابر برقی – مشخصات قابل سفارش: گارد ريل استيل – سنسور دنده عقب – راديو پخش شش ديسک – کیسه هوا – ترمز ضد قفل و سيستم کنترل پايداری خودرو

کلیه حقوق این وب سایت برای نیک خودرو الماس (جعفری - ناصحی) محفوظ است - کپی رایت ۱۸ آذر ۱۳۹۸