بسترن B30

بسترن B30 نخستین بار در سال ۲۰۱۵ و در نمایشگاه شانگهای رونمایی گردید و وارد بازار های جهانی شد. بسترن B50 اف نخستین نماینده شرکت بین المللی فاو است که به لطف ویژگی های جذابی که دارد در ایران به ماشین موفقی تبدیل شد . بسترن B30 ویژگی های جذابی دارد که در ادامه با آن بیشتر آشنا میشویم و همین تضمین موفقیت این ماشین همانند برادر بزرگترش در ایران است . بسترن B30 از پلتفرم BQ32 استفاده میکند که ماشین های موفقی چون فولکس واگن بورا و جتا بر روی این ماشین به تولید رسیده اند.

در طراحی بسترن B30 همه سلایق را مد نظر قرار داده اند به طوری که هم جوانان و هم میانسالان طراحی این ماشین را میپسندند و افراد اسپرت پسند ، محافظه کار ، ساده پسند یا با دیگر سلایق از طراحی این ماشین رضایت دارند . در داخل کابین بسترن B30 از نظر طراحی وضعیت بهتری را دار میباشد و مدرن تر شکل گرفته است و علاوه بر این کیفیت ساخت و متریال مورد استفاده هم سطح قابل قبولی را دارا میباشند و از همه مهم تر وضعیت ارگونومی و راحتی کابین بسترن B30 سطح خوب و رو به بالایی را دارا میباشد . در بخش فنی بسترن B30 از پیشرانه ای با طراحی و ساخت فولکس واگن بهره میبرد که به طور کامل امتیاز ساخت این موتور به شرکت فاو داده شده است و این هم یک نکته مثبت دیگر در مورد این ماشین است.

تاریخچه شرکت سازنده

خودروسازان داخلی عملا از عرضه محصولات شاخص با کیفیت و مشخصات فراتر از محصولات فعلی عاجز مانده اند و شرکت های وارد کننده نیز به دلیل نرخ بالای ارز و قیمت تمام شده خودروهای خارجی کمتر محصولی را با قیمت کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان عرضه می کنند.

هرچند خط مونتاژ محصولات مزدا در چین توسط بسترن اداره می شود، خودروی B30 وجه مشترکی با هیچ‌ یک از مدل های مزدا (خصوصا مزدا ۳) ندارد. این سدان کامپکت، پلت فرم و شاسی خود را از فولکس واگن جتا به عاریت گرفته است که با کد (PQ4) شناخته می شود و با اندکی تفاوت روی آئودی A3 نیز دیده می‌شود. استفاده از یک پلت فرم موفق به جای طراحی یک نمونه جدید، حرکتی هوشمندانه است که امروزه توسط بسیاری از خودروسازان چینی انجام می‌شود و در مدل آریو سایپا S300 (زوتیه Z300) با شاسی و بدنه تویوتا آلیون هم، شاهد چنین ترفندی بودیم.

بسترن B30 توسط گروه خودروسازی بهمن در ایران عرضه می‌شود که با توجه به سابقه طولانی در مونتاژ وانت های مزدا و مدل هایی از مزدا ۳ مجموعه ای شناخته شده در میان مردم کشورمان محسوب می شود. این موضوع می تواند برای خریدار ایرانی در مقایسه با شرکت های تازه تاسیس وارد‌کننده خودروهای چینی اهمیت داشته باشد.

طراحی ظاهری

ظاهر مدل B30 تا حدی عضلانی و قدرتمند به چشم می آید که به خصوص از فرم خاص جلو پنجره و چراغ ها و حربه طراحان برای استفاده از رنگ مشکی در اطراف جلوپنجره نشات می گیرد.

فریم جلو پنجره و خطوط افقی داخل آن از فلز براق هستند و هر چند که در قابی سیاه و پلاستیکی در کنار چراغ ها دیده می شوند حس ارزان قیمت خودروهای چینی را از ذهن بیننده دور می کند. در طراحی سپر هم بخش اصلی فلزی و هم‌رنگ بدنه ساخته شده است درحالیکه جایگاهی برای هدایت هوا و چراغ های روشنایی روز دارد. این سپر با ساختار لبه دار پایین حجم دهی مناسبی در طرفین ارائه می کند که تاثیر مثبتی بر ابعاد ظاهری خودرو دارد. کاپوت جلوی بسترن B30 تا لبه چراغ ها و جلو پنجره کشیده شده است به طوریکه تقریبا هیچ فضای خالی بین آنها دیده نمی شود. نمای این بخش هم به سادگی رها نشده و دارای خطوط حجم دهنده است.

در نمای جانبی خط افقی شانه ای تا حد زیادی از فرم ساده و یکنواخت بدنه کاسته است و استایلی بر گرفته از خودروهای کلاسیک را به بیننده منتقل می کند. در نهایت اما می توان گفت که طراحان برای ترسیم نمای پشت خودرو، سادگی و فرمی بی حاشیه را برگزیده اند و برخلاف نمای جلو، نکته بارزی در خصوص طراحی این قسمت وجود ندارد.

این خودرو در مقایسه با بعضی سدان های چینی موجود در ایران که قیمتی در حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان دارند، طول کمتری دارد و این موضوع می تواند علاقه مندان چنین مدل هایی را به سمت نمونه های کشیده تر (مثل آریو S300 و MG 360) جذب کند.

استفاده از چرخ های ۱۶ اینچی یکی دیگر از مواردیست که در ظاهر خودرو تاثیر گذار بوده است و ممکن است این چرخ ها با توجه به حجم کلی بدنه اندکی کوچک به نظر برسند.

پیچیدگی خاصی در طراحی B30 از نمای بقل دیده نمی شود اما به سادگی نیز رها نشده و دارای خطوطی حجم دهنده است که مهم ترین آنها از لبه چراغ جلو تا چراغ عقب وجود دارد. پایین درها و نزدیک رکاب ها نیز، خطی مورب وجود دارد جلوه ای مدرن به بسترن B30 می دهد. در نمونه های موجود در چین رینگ‌های ۱۵ اینچی دیده می‌شوند اما نسخه های وارد شده به کشور احتمالا با چرخ های اسپرت ۱۶ اینچ و طرح پنج پر دوگان، همراه با آینه بغل های راهنمادار و هم رنگ بدنه عرضه خواهد شد.

نکات مثبتی که در طراحی نمای مقابل و جانبی بسترن B30 اشاره کردیم، در پشت خودرو دیده نمی‌شود و به نوعی طراحی این بخش، چندان جدی گرفته نشده است. سپر عقب و درب صندوق، بسیار ساده هستند ضمن اینکه خلاقیت خاصی در چراغ های پشت خودرو دیده نمی شود. پرهیز از به‌ کارگیری ادوات پلاستیکی در نمای عقب بسترن هم دیده می شود و صرفا در بخش کوچی از زیر سپر شاهد استفاده از چنین متریال ارزان قیمتی هستیم. از سویی دیگر کشیدگی شیشه عقب که باعث افزایش زیبایی خودرو در نمای جانبی شده، طول کاپوت عقب را کاهش داده است که در نتیجه آن جابه جا کردن لوازم در انتهای صندوق عقب کمی سخت خواهد بود.

در مجموع با توجه به اهمیت بسیار زیاد نمای روبرو در زیبایی یک خودرو می توان از کاستی های عقب بسترن B30 گذشت و نمره بسیار خوبی به طراحی آن داد. ابعاد این خودرو شامل ۴۶۲۵ میلی‌متر طول، ۱۷۹۰ میلی متر عرض و ارتفاع سقف ۱۵۰۰ میلی متر است که با فاصله محورهای ۲۶۳۰ میلی متر ارائه می شود.

نمای داخلی و امکانات رفاهی

پوشش چرمی صندلی ها و فرمان، رهیاب ماهواره ای، سیستم جلوگیری از عقب رفتن خودرو در سربالایی ها، ESC، سنسور دنده عقب و سیستم صوتی با ۶ بلندگو از جمله امکانات بسترن B30 محسوب می شوند که تاکنون به شکل رسمی برای بازار ایران تایید شده اند.

هنگام نشستن پشت فرمان B30 اولین چیزی که جلب توجه می نماید استفاده از پلاستیک خشک و کاملا شکننده ایست که در اکثر بخش های داشبورد و کابین مورد استفاده قرار گرفته، البته بر خلاف خودرویی مانند تندر ۹۰ که از بافت خشن و ارزان قیمت استفاده شده، طراحان چینی بسترن B30 نهایت تلاش خود را به کار بسته اند تا با استفاده از رنگ آمیزی و خطوط طراحی این نقص را جبران کنند اما در کل پشت فرمان B30 حس خوبی دارد و با توجه به ضخامت کم ستون A دید مناسبی برای راننده فراهم می‌شود. بسترن B30 از ادواتی با طرح چوب در نمای داخلی استفاده نکرده است، اما بعضی قطعات مثل دستگیره ها و کلید‌های گران تهویه مطبوع را از فلز نفره ای رنگ ساخته است که حس بهتری به کاربر می دهد.

پیشرانه و مشخصات فنی

بسترن B30 مانند رقبای نام آشنای خود به یک موتور ۱.۶ لیتری با قدرت ۱۰۷ اسب بخار و گیربکس های ۵ سرعته دستی یا ۶ سرعته اتوماتیک ساخت آیسین مجهز خواهد بود که نیروی تولیدی را از طریق محور جلو به سطح مسیر انتقال می دهند.

این پیشرانه ساخت شرکت بسترن و کاملا چینی است که با کد CA4GB شناسایی می شود. بسترن B30 با جعبه دنده دستی توسط شرکت سازنده ارائه می شود اما در ایران فقط با جعبه دنده اتوماتیک فروخته خواهد شد. این موضوع سبب می شود که بسترن در زمانی حدود ۱۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و البته تاحدودی کند عمل کند.

از نظر سیستم فنربندی، تکنولوژی مورد استفاده در بسترن B30 مانند دیگر خودروهای حاضر در این رده قیمتی تقریبا ساده است و شامل سیستم مک فرسون برای چرخ های جلو و میله پیچشی برای محور عقب می شود و ترمزها نیز مانند تمام خودروهای مدرن دیگر در هر چهار چرخ به صورت دیسکی هستند.

جعبه دنده‌ خودکار ۶ سرعته در B30 با توجه به اینکه ساخت شرکت آیسین ژاپن و مدرن تر از رقبا ارزیابی می‌شود می تواند گزینه رقابتی برای B30 در ذهن مشتریان ایجاد نماید.

همچنین مصرف سوخت حدود ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است که با توجه به سبک رانندگی در جاده یا شهر می تواند از ۶ تا ۸.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر تغییر کند. بنا به ادعای شرکت وارد کننده بسترن B30 می تواند به نهایت سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد. اما جالب است بدانید در تست های انجام شده بیشتر از ۲۰ ثانیه طول کشید تا B30 از صفر به سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت رسید.

در بخش ایمنی بسترن B30 دارای ۵ ستاره ایمنی از بنیاد تست تصادفات چین (C-NCAP) است که این موضوع با توجه به حضور پلتفرم فولکس جتا در ساختار مدل B30 تا حدودی قابل قبول به نظر می‌رسد اما باید در نظر داشت که این تست ایمنی با ۶ ایربگ انجام شده در صورتیکه B30 موجود در کشور تنها شامل ۲ ایربگ می باشد اما به لطف وجود سامانه ESP بسترن B30 یک امتیاز مثبت بزرگ نسبت به سایر رقبای خود خواهد داشت.

خودرو

نام خودرو بسترن B30
کشور سازنده
چین
سال (طراحی) ۲۰۱۶

مشخصات فنی

موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه
حجم موتور ۱۵۹۸سی سی
حداکثر قدرت ۱۰۷ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور ۱۵۵ نیوتن متر در ۳۶۰۰ دور در دقیقه
جعبه دنده ۶ سرعته خودکار
شتاب ۰ تا ۱۰۰
حداکثر سرعت – کیلومتر در ساعت
وزن ۱۲۷۰ کیلوگرم
اندازه (میلیمتر) ۴۶۲۵ طول – ۱۷۹۰ عرض – ۱۵۰۰ ارتفاع
فاصله بین دو محور ۲۶۳۰ میلیمتر

مصرف سوخت و استانداردها

مصرف سوخت داخل شهر – لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت خارج از شهر – لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی ۶.۷ لیتر در هر صد کیلومتر
حجم باک ۵۰ لیتر
استاندارد آلایندگی یورو ۵
میزان تولید CO2 – گرم در هر کیلومتر
استاندارد امنیت

تجهیزات و امکانات

ترمز و پایداری ABS – EBD – BA – TCS
کیسه هوا کیسه هوا برای سرنشینان جلو
سیستم صوتی مجهز به صفحه نمایش لمسی به سیستم ناوبری فارسی
دیگر تجهیزات سیستم باز شدن درب ها بعد از وقوع تصادف – ریموت کنترل مجهز به باز کن صندوق عقب – تهویه مطبوع دستی – سانروف – فرمان برقی – کروز کنترل – سیستم کنترل در سربالایی HAC – دوربین عقب

کلیه حقوق این وب سایت برای نیک خودرو الماس (جعفری - ناصحی) محفوظ است - کپی رایت ۱۸ آذر ۱۳۹۸